Legenda praví

Je to jedna ze tří posledních hospod klasického střihu v Tejně. Nepoznamenaná žádnými novotami...

První dojem

Je to pravda !!!

Report

Týn nad Vltavou – Na Pavláčce

Nemohl jsem si pomoci, ale musel jsem to udělat. Musel jsem napsat o nejlepší čistokrevné hospodě v Týně nad Vltavovu. (za čistokrevnou hospodu se nepovažuje restaurace, kde se vaří, bar, nebo nonstop, pozn. autora)
Nepsané pravidlo sice hovoří o tom, že Týnské hospody hodnotit nebudeme, že k tomu se dostaneme až budeme tak staří, že se na kola nevyškrabeme, ale restaurace Na Pavláčce není jen tak ledajaká hospoda, takže se jí toto kritérium zase tolik netýká. Ostatně hodnocení již dočkala hospoda U Koců. V Týně už tedy zbývá, krom těchto dvou hospod, poslední taková a to je hospoda Na Růžku. (myslím, že se brzo také dočká svého hodnocení, pozn. autora).

Jak se dostat Na Pavláčku ví snad každý Tejňák, ale pro jistotu, pro přespolňáky to připomenu. Hospoda leží hned vedle starého železného mostu na levém břehu Vltavy v centru města. Přesnějšího popisu již netřeba, ačkoliv je přes ulici ještě jedna nálevna. Pavláčku by si s nonstopem spletl jen úplný idiot.

Už z povzdálí je jasné, že se nejedná o žádný buzna-bar… Žádné samolepky v oknech, žádné počítadlo jackpotu, prostě už z dálky se na vás směje řádná hospoda.

Vchod vedle bývalého nuceného výseku, již něco pomatuje a na dveřích je to znát, jsou jednoznačně původní. Původní je rovněž, dnes již nefunkční, větrák na opačném konci hospody. Dříve vydávající příjemné a do hospody lákající „poď poď poď poď poď“. V posledních letech hospoda nedoznala výraznějších změn, snad až na jednu. A tou je dřevěný přístřešek před hospodou. Svou funkcí geniální okénko vedle pípy, umožňující výdej piva ven, bylo tímto přístřeškem ještě několikanásobně zhodnoceno. Dnes se již zastavivší pocestní nemusejí obávat o své pohodlí, ani když prší. Stříška je rozměrná, betelná a před nepříznivými povětrnostními vlivy dobře ochrání. Ani slunko, ani vítr ba ani déšť jí nepronikne. Sledovat pak cvrkot na ulici, kde nejezdí žádná auta a hodnotit procházející „materiál“ s pivkem v ruce je k nezaplacení.

A teď již k interiéru.
Jen co vejdete, víte, že se nejedná o žádnou pseudohospodu napůl střihnutou restaurací. Nic takového. Jedná se opravdu jen a jen o hospodu. Židle a stoly jsou rozmístěny po větší části lokálu. Naproti dveřím na levém konci hospody je pípa, na pravém jsou záchody. Uprostřed hospody je sloup a před ním stůl na karambol. Zdejší osazenstvo čas od času pořádá i různé závody v této hře, tzv. Pavláčka cupy. Levá stěna je celá tvořena okny směřujícími na ulici s již zmiňovaným pivním okénkem „Beer window“, zatímco celou pravou stěnu zdobí obrovská freska znázorňující Týn nad Vltavou s kostelem, jako ústředním motivem. Na vchodo/východové stěně visí několik trofejí, získaných místními štamgasty v nejrůznějších odvětvích. Televize zde byla nainstalována pouze přechodně a teď již na zdi zcela chybí, což hodnotíme jako velké plus. Nikdo nečumí na bednu a pěkně chlastá. Je velice pravděpodobné,že byla pro nefunkčnost odstraněna po přeříznutí motorovou pilou, jak se to již stalo v případě hodin. (právě jsem místo „pilou“ napsal „pivlou“, asi bych to měl omezit pozn. autora). Ještě se musím zmínit o malé zašívárně, která je v rohu a do které se vchází kolem stolu na karambol. O této místnůstce moc lidí neví a většinou ani není využívána. Přechodně je tam teď při MS ve fotbale nainstalovaná televize…
Centrem všeho dění je samozřejmě pípa, ze které jde čepovat, jak Platan světlý, tak Platan tmavý a nadstandardně i Kofola. Kvalitu zmíněných nápojů netřeba vyzdvihovat. Ten výčepní si totiž to pivo doslova hejčká  Jediný zápor místního piva je, že 11% Platan je naprostý zabiják. Má více alkoholu, než například Plzeň 12% a po konzumaci více než 5ti pivek za večer se můžete ráno těšit na pěkný bolehlav.

K jídlu tu mají pouze utopence, ale jaké! Podle mého pokud možno nejobjektivnějšího úsudku bych řekl, že může směle konkurovat nejlepším dvěma utopencům ve Všetečci a v Bohunicích. Chuť je naprosto vyvážená, uleželost také a má rozměry negra.

Dále už sortiment čítá pouze věci v obalech, jako jsou brambůrky, buráčky, lentilky atd. Limonádiček mají rovněž dost i pro mistra limonádičku. Ovšem všem značkám vévodí čepovaná Kofola.

Co se týče obsluhy, tak ta si také zaslouží velkou pochvalu! Je na nás vždy přívětivá, pivo nosí velmi rychle a nikdy nás neodmítla a to ani když jsme přišli pomalu v půl druhé v noci, ačkoliv měli v ten den zavíračku ve 23:00.
Samolepku TdB najdete již několik dní uprostřed „kouzelného okénka“ v jeho horní části. Poté co se Nogi styděl kamkoliv samolepku umístit, Karel ji předal šéfce výčepu a ta jí do půl minutky umístila na čestné místo!
Je jasné, že se jedná o jednu z nejlepších hospod v Týně a vzhledem k tomu, že se tam cítíme takřka jako doma, nehrozí, že bychom v nejbližší době změnili lokál.

Zapsau Paveu

Závěrečné hodnocení

Suma sumárum:

+ Jedna ze tří pořádných, komercí nepoznamenaných hospod v Tejně.
+ Perfektní obsluha
+ Super ceny
+ Grandiózní utopenecOtázky a otazníky

Myslím že kolem této hospody nejsou žádné otázky a otazníky, pouze nadšené odpovědi a vykřičníky!Bonusy

A ještě jeden příběh z historie Pavláčky:

Sdělení VONS č. 419

/Odsouzení Dalibora Kucha a Jiřího Vandy/

—————————————–

Okresní prokurátor JUDr. Vladimír Vavera obžaloval Dalibora Kucha, nar. 7.12.1963, dělníka, bytem Týn nad Vltavou – Koloděje, a Jiřího Vandu, dělníka, nar. 27.9.1959, bytem Týn nad Vltavou, Husova 75, „protože od poloviny roku 1983 do konce měsíce března 1984 v Týně nad Vltavou v restauraci Pavláčka vždy nejméně před pěti osobami hrubými výroky slovně uráželi členy KSČ – tedy veřejně a pohoršlivým způsobem hanobili skupinu obyvatelů republiky proto, že josu stoupenci socialistického státního zřízení, tím spáchali trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení podle 198/b trestního zákona. Svědci dále uvedli, že slyšeli písničku, kde se mluví o fyzické likvidaci členů KSČ. Společenská nebezpečnost jednání obžalovaných je dána zájmem společnosti na ochraně před osobami, které hrubě narušují zásady občanského soužití, na nichž je budována socialistická společnost.

 

Jiří Vanda je hodnocen jako dobrý pracovník, v místě jeho bydliště nebylo zjištěno záporných poznatků, byl jedenkrát trestán v roce 1978 pro majetkový přečin. Dalibor Kuch je zaměstnavatelem hodnocen jako podprůměrný pracovník, v místě bydliště nebyly zjištěny žádné poznatky. Dosud nebyl trestán. Oba jmenovaní jsou trestně stíhaní na svobodě.

 

Senát okresního soudu v Českých Budějovicích za předsednictví JUDr. Vladimíra Veselého při hlavním líčení dne 14.1.1985 uznal oba obžalované vinnými ve smyslu obžaloby a odsoudil každého z nich k pětiměsíčnímu nepodmíněnému trestu odnětí svobody v I. NVS, ačkoliv se obžaloba opírá pouze o všeobecné výpovědi svědků, kteří neuvedli žádná konkrétní fakta, ani co do osob, vůči nimž měly výroky směřovat, ani co do výroků, které měli obžalovaní pronést. Rozsudek dosud nenabyl právní moci.

 

21.2.1985

 

Zdroj: www.cibulka.com9 odpovědí na “Týn nad Vltavou – Na Pavláčce”

  1. Musím Pavláčce připsat velké plus! Zatím jediná hospůdka do které jsem mohla i s kolíčkem. Místo stojanu výborně poslouží kulečník. A tak si v klidu můžete pít pivko a kolíčko mít vedle sebe. Paráda! 🙂

  2. Opravdu super hospoda hlavně v letních měsících, když se dá sedět před beerwindow. V zimě trochu v hospodě houstne dým.
    A největším plus je že čepujou černé icekofí pivo:)

  3. NOVINKA! Na Pavláčce je také možné vyhrát oříšky solasol za dvacku a spoustu dalších cen :-)Z vlstní zkušenosti však doporučuji raději vyhrávat vasabi v Obýváčku 🙂

  4. No nevím nad čím se tady dojímáte ale ta hospoda je bolševickej humus. Normální zaplivaná nalejvárna poznamenaná komunismem a tak to je dodnes. Vykachličkovaná jak nádražní hala, neutulná a studená. A pivo??? Slabší průměr. Kocárna a Růžek to je to samé. Hodně vypovídá i to že to mění majitele každou chvilku… Díky ale tohle nebrat.

  5. Hele, Pavle, važ slova! Myslím, že Platan z Protivína teda slabší průměr není a teď, co je tam od září nový majitel se to tam všechno změnilo k lepšímu. Však se někdy zastav a uvidíš!

  6. Vše co autor napsal sedí. Byl jsem v Týně na vojně 86-88 a chodily jsme pouze na Pavlačku, nebo na Růžek. Chuť těch skvělých utopenců mám v ústech ještě teď. Byl jsem se tam podívat po dvaceti letech a připadalo mi to jako bych odešel včera. Držím palce provozovatelům, doufám, že se tam ještě někdy podívám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Upozornit emailem na navazující komentáře. Můžete se též přihlásit k odběru bez omentování.