Legenda praví

Do tý první nejezděte, ta je hnusná, tam nechodí ani manžel

První dojem

Neni to tak zlý

Report

Drahotěšice – U Šneků

Jednoho pozdně srpnového dne, rozhodli jsme se s Martinem provětrat velocipédy. Jelikož byl všední den, tak v naší domovině nebyl k dispozici žádný jiný člen slovutné TdB. Vyrazili jsme samozřejmě až navečer. Vědom si faktu, že jsem hodně z formy, co se jízdy na kole týče, loboval jsem za co nejkratší a nejplošší trasu. Zvolili jsme cestu směr Pořežany s tím, že pokud nebude v žádné vesničce v okolí Radonic otevřená hospoda, tak že skončíme v Bukovsku.

Opatrně jsme se vyhoupli na kopec nad Hněvkovicemi, pokochali západem slunce a profrčeli Pořežany. V Tuchonicích jsme nejdříve chtěli udělat pár fotek velbloudů, ale stejně by všichni řekli, že to je fotomontáž, tak jsme vyfotili pouze traktor při západu slunce (to nám snad věřit budou). V Radonicích nám to nedalo a zeptali jsme se „místňáků“, jestli tu není v okolí nějaká otevřená hospoda. V mnoha případech už vyptávání slavilo svůj úspěch, neboť domorodci své nálevny často skrývají před zraky náhodných pocestných. Hned jsme si mohli poznačit, že přímo v Radonicích bývá hospoda otevřena pouze o víkendu, zatímco sousední Tuchonice, Hvozdno a Popovice jsme si mohli rovnou škrtnout. Tam žádnou osvěžovnu nemají. Dokonale to ovšem vynahrazují nedaleké Drahotěšice, kde mají hospody rovnou dvě. Zdrženi obdivováním místní architektury nám ujela pani na kole vezoucí jedno dítě v sedačce a jedno v břiše. Bodejď by jí to nejelo, když šlape za tři. Dostihli jsme jí před cedulí Drahotěšice a v poslední chvíli nám stihla dát cennou radu: „Do první hospody nejezděte! Ta je hnusná, tam nechodí ani manžel. Jděte do té druhé, ta je obecní“. Vzali jsme si radu k srdci a zastavili jsme hned u té první. Na první pohled z venku se zas tak hnusná nezdála. Jestli ona nás ta pani tak trochu netahala za nohu. Asi bude mít podíl na ziscích z té druhé hospody, jinak si to nedovedu vysvětlit. Připoutali jsme oře k lampě a jali se prozkoumávat útroby hospody.

První překvapení byl vzhled hospody. Žádné otřesné doupě, co jsme čekali, ale hezká útulná hospůdka pomalovaná freskami. Sixtinská kaple hadr. Druhé překvapení byl druh čepovaného piva. No považte, kde v jižních Čechách čepují Bráník. No a to třetí, to byl pan vrchní. Drsný motorkář s tričkem: „Já jsem Pepa, kdo je víc“. Odpovídal jednoslovně, nebo holou větou a Martin se bál fotit, aby jednu nekoupil. Úplně jsem v duchu viděl, tak dostane facáka a ještě bude muset poděkovat. Jak již jsem se zmínil, v hospodě bylo útulno a celkovou pohodu narušovala snad jen zapnutá televize. Tam zrovna frčela nějaká soutěž, kde se český tým umístil suverénně na posledním místě. Dva štamgasty hrající karty to ale nechávalo ledově klidnými. Pamatuji si z toho snad jen to, že Nikol dala všechny koule, jinak nic. Všude po zdech se nacházely luxusní fresky a to prý i cestou přes sál na záchod. Ale to jsem bohužel neviděl na vlastní oči. Byl jsem totiž z cesty tak dehydrovaný, že jsem po celou dobu neměl na čurání ani pomyšlení. Pivko chutnalo skvěle, i Martin si pochvaloval. K tomu jsme si objednali tlustý tyčky, bukový, makový. Jediné mínus, že neměli nic k jídlu, kromě těch drobností v regále nad barem. Musím se přiznat, že došlo k malému sondování v druhé (obecní) hospodě. Tam měli tlačenky, utopence, hermelíny atd. Ale to snad až někdy příště. Po pár pivech jsme zaplatili (16 vočí za pivo, to se jen tak nevidí), nahodili jsme světlomety a na plný pecky to valili do Tejna.

Suma sumárum pohodová hospoda s dobrým a laciným pivem, luxusní výzdobou a drsným šéfem (od pohledu). Do teď mi není jasné, proč nás pani na kole od návštěvy hospody U Šneků odrazovala.

Závěrečné hodnocení

Celkem dobrá hospoda, na to, že jsme byli odrazováni předem.Otázky a otazníky

Je vrchní skutečně motorkář?

Je druhá hospoda v Drahotěšicích skutečně lepší?

Bude mít někdy Martin všechny baterky nabité?Bonusy

Původní Martinův úryvek ze zápisu na papír přímo v hospodě. Zamykáme kola. Smráká se. Z pootevřených dveří z šeré chodby, pouze s paprskem žlutého světla z výčepu, ozývá se drsné chrchlání. Ještě je slyšet televize, jinak ticho. Skoro
se bojíme. Pavew se snaží lobovat za tu druhou, obecní hospodu. Po logické úvaze: „Ta obecní tu bude furt, musíme to zmapovat tady“, bázlivě vstupujeme dovnitř…11 odpovědí na “Drahotěšice – U Šneků”

 1. Nejvíc nás s místníma stmelil heroický výkon Radka Brzobohatého, dlouho jsme se tak nenasmáli :D Dokonce jsem se pak osmělil do té doby, že jsem si klidně dovolil se zeptat, jestli tam mají záchod :kornuto

 2. Zdravím pivní barony a sportovce!!!Velice mě zaujala Vaše stránka a Vaše Tour de Bier!!! Četl sem si Vaše články a jsou napsány opravdu skvěle!Sem Vaším velkým fanouškem!
  Já jsem z Valašských Klobouk, kde máme partu, která si říká Klobukcká mafie. Děláme spoustu bláznivých nápadů a jedním z nich je již tradiční Tour de Klobouky..Spočívá ve stejné věci jako máte Vy – přijít do hospody, dát si pívo a ohodnotit. Fígl spočívá v tom, že ty hospody musí být ve Valašských Kloboukách a ohodnotit je musíme v jeden den’!!! První ročník byl v roce 2005, minulý v roce 2009 a letos v půlce listopadu je naplánován další!!!Jelikož ve Valašských Kloboukách je v tuto dobu 15 hospod a restauračních zařízení, očekáváme v ten slavný den pořádně těžkou práci!!! Samozřejmě bez několikaměsíčního intenzivního tréninku to nejde :)
  Tak tedy, pokud byste jako kolegové hodnotitelé měli v sobotu 12. listopadu léta páně 2011 čas a chut, jste srdečně zváni na naši Tour de Klobůky!!!
  Mějte se hezky. S pozdravem jose

  1. Čauves, zdravíme konkurenci. Dík za chválu a pozvánku na akci. Jelikož já jsem pro každou špatnost, tak jsem hned oslovil zbytek členů TdB. Když to teď shrnu, tak většina se zalekla náročnosti úkolu a vymlouvali se na absenci chlastací formy. Myslím, že pes je ale zakopaný jinde. Za prvé bych si tipnul, že je to spíš strach o již tak chatrnou reputaci, co by pivních velkokonzumentů a za druhé taky asi dostali zákaz doma :-D

  2. Teď mě tak napadlo, že, kdyby to teď neklaplo, tak bychom mohli udělat částečnou exkurzi Valašský Klobouk v době Masters of Rock, to budem za bukem ve Vizovicích.

 3. Tak chlastací formu nemáme každopádně :frkacka (jsem tu zodpovědnej za “někdy víc TOUR” sekci)..

  Spíš by mě ale zajímalo “zametení před naším prahem”, neboli další místní objevná etapa, v nejlepším s reportem na papíře provoněným těžkým modrým dýmem z doutníků od bukovýho makovýho ztracenýho :zasneny

  Jako výzvou (a písemnou pozvánkou zároveň) pane dochtor :reznik budiž připravovaná zimní dvoudenní etapa Veselí – :? Žíšov :? – Týn. Navrhni termín kdy můžeš ;)

  Vzhledem k dvoudennosti to ber jako výzvu i ty, Pavewe teplomilný, je třeba využít šance, že se teď doma ptát nemušíš :pulpfiction

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Upozornit emailem na navazující komentáře. Můžete se též přihlásit k odběru bez omentování.