Čerpací a chladící modul

Čerpadlo a deskový výměník pro chlazení mladiny jsem doposud instaloval při vaření víceméně provizorně. Napřed čerpadlo samostatně,

p1080272

 

v další etapě vývoje čerpadlo a výměník  byl  propojený hadicemi s kotlem, ev. scezovací, pomocnou kádí pomocí šroubení.

mezistupen

Příprava na vaření i úklid po vaření nebyl až tak dlouhý, jako otravný.

 

Proto jsem se začal zabývat, jak a kde čerpadlo s výměníkem umístit do stojanu varné sestavy. Přemýšlel jsem o vodorovném

test-umisteni-vodorovne

 

i svislém umístění,

test-umisteni-svisle

 

ale svislé nakonec s ohledem na snadnější ovládání vypínače a reverzace motoru čerpadla ( vyřazená vrtačka ) zvítězilo.

Modul byl umístěn na 2mm nerezový plech ohnutý do L.

horni-pohled

bocni-pohled-1

bocni-pohled-2

 

Pro vyšší tuhost sestavy – hlavně čerpadla s pohonem – by bylo vhodnější použít plech silnější. Sestava obsahuje i přepínání kulovýmí ventily pro rychlejší možnost přestavění čerpacích cest. Pro propojování bylo  zakoupeno několik kusů spojek systému Garden,

80111

 

s provozním tlakem do 10bar. Je to ekonomičtější varianta spojek systemu Geka plus. Nakoupil jsem na dobírku v http://www.tafimex.cz/ . Taktéž jsem sestavu doplnil o trvalý přívod chladící vody a trvalý odvod vody odpadní.

Vestavěná sestava jednotky do stojanu:

napevno pohled

 

Schema názorně ukazuje všechny provozní možnosti mého malého pivovaru.

pivovar2

3 lidem se článek líbí.

 

Komentáře: 20

Přidat odpověď »

 
 • ty si opravdu šílenec

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Nejsem….

   
   
   
 • Profilový obrázek
  michal

  dobry den chcem sa opytat aky silny doskovy chladic by som potreboval aby som mladinu po chmelovare mohol len cez neho pustit raz a dosiahol by som teplotu 10 stupnov.dik

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Např. za 10min. vychladíme cca 53 litrů mladiny z 80°C na 12°C při teplotě chladící vody 10°C a jejím ohřevu na 60°C v množství 70 litrů výměníkem o teplosměnné ploše cca 1m2.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  michal

  aky mate silny chladic.dakujem

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Mám výměník se 40ti deskami a teplosměnnou plochou 1,75m2.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Petr

  Všechny ventily a šroubení jsou 3/4? Neucpává se to při čerpání rmutu? Koukám že jsi přešel od hadičníků ke Geka spojkám, má to nějakou výhodu? dík

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Ano jsou 3/4´´. Při čerpání rmutu není problém, když je rmut rozmíchaný, nesmí si sednout. Dobré je také dát do pumpy trochu horké vody, lepší nasaje. Geka spojky jsou rychlospojky……..proto.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Libor

  Zdravimmprosim bylo by možne jestli by nevadilo kde jste sehnal to čerpadelko děkuji jinak opravdu famozni pivovarek zavidim 😉 doufam že taky jednou toho dosahnu.

  S pozdravem Libor dík

   
   
   
 • Francek
  Francek
   
 • Profilový obrázek
  Aleš

  Zdravím , prosím vás kde jste koupil deskový chladič.
  Děkuji

   
   
   
 • Francek
  Francek

  V zastoupení firmy SWEP, kdysi…..

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Tomáš

  Zdravím, chtěl bych se zeptat na hadice.
  Co jsou zač? Podle vzhledu mi připomínají tyto http://www.gumex.cz/wine-saci-hadice-na-potraviny-14205.html
  Ale jsou jenom do 60°C.

  Díky za odpověď.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Ano to jsou hadice, které jsou oficiál. na 60°C, moje zkušenost je, že při vyšších teplotách změknou a lehce se zdeformujou, podstatné je dobré připevnění objímkou na šroubení či fitink anebo spojku.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Pavel

  ahoj řeším čerpadlo do varny scezuju přes manifold ,, http://www.varimpivo.cz/viewtopic.php?f=26&t=2015 ,, zatím to natahuju pusou ale je to nahouby protože si spálím pusu 😀 a po čase už to nemá takovej tah a teče to pomalu tak mě napadlo že bych to čerpal čerpadlem 🙂 podobným jako máš ty na vrtačce jen s motorem… ale dá se průtok omezit kohoutem ?? kdybych ho přivřel aby to nemohlo tolik nasávat ?? bude to čerpat dobře ?? děkuji za názor 🙂 potřeboval bych to pořešit s někým kdo to čerpadlo má abych ho nekoupil a pak to nefungovalo 🙂

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Omezit průtok samozřejmě ventilem jde, čerpadla to řeší i obtokem (menší namáhání čerpadla), ale hlavní problém asi nevyřešíš, protože vrstva mláta se utahuje a přirozené kanálky se přicpávají a snižují průtok. Při použití čerpadla je přicpeš rychleji a myslím, že si moc nepomůžeš. Na klasických scezovačkách jsou na kypření nože na kypření a prořezávání. Potom na optimální regulaci je nutno u scezovacího čerpadla použít frekvenční měnič. Pokud budeš používat manifold, tak si myslím, že samospád je nejlepší.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  steve

  Ahoj, prosím, jak jsou namontovány na ty hrnce ty 3/4″ kohouty?
  Mám na mysli přechod z nerezi na tělo 3/4″ kohoutu.
  Je to jen díra v hrnci a kohout je připojen šroubením??
  Nebo máš na hrnci návarek se závitem a na tom je našroubovaný ten kohout??

  Řeším totiž kohout k hrnci a některé hrnce nejdou údajně svařovat, protože jsou lisované tažením a tam prý není zaručená svařitelnost.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Hrnec je upravený KEG s dostatečnou sílou stěny, je tam návarek se závitem a na tom je našroubovaný kohout. Tady problém s navařením nebyl. Ale zkušení svářeči dokážou navařit návarek i na ty slabé hrnce.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  steve

  Ahoj, ještě mám dotaz ke spojkám Garden které používáš jako náhradu za poněkud dražší spojky Geka plus.

  Těsnění spojek Garden je totiž dimenzované jenom do 80°C proto mám dotaz, jestli toto těsnění při teplotě nad 80°C nezlobí??

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Zatím jsem vyměňoval pouze jedno těsnění, a to z důvodu dlouhodobého uložení spojení s malým poloměrem. Jinak drží dobře. Zatížení vyšší teplotou je pouze krátkodobé.

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar