Chlazená vana – spílečná nádoba & přípravník ledové vody

Chlazenou vanu na nápoje do hospod a barů jsem se pokusil použít na spílečnou ležákovou nádobu. Základní charakteristiky této nádoby jsou tyto: nerezové provedení izolované vany expanzní pěnou o tloušťce 5 cm, o rozměrech 56x35x28cm, což je cca 55l, chladící příkon 250W, řízení digitální regulací Danfoss s čidlem snímajícím prostorovou teplotu. Toto provedení je určeno k zabudování do stolu.

pohled z boku
elektrické schema
výpust

první test ledové vody
oběhové čerpadélko ledové vody na 12V se zdrojem
chlazení ležáku ledovou vodou
dochlazovací smyčka
dochlazování mladiny
Budvarky po stočení
Budvarky kompaktní zvětšené
nerez výpustný kohout
víko s jímkou
opláštění reflexní folií

Jako první jsem provedl pokus s asi 45l vody, po 5 hodinách došlo k zamrznutí hladiny. Takže výkon pro přípravu ledové vody pro dochlazení ležáků je dostatečný. Poté jsem zjišťoval hysterezi při nastavení ležácké teploty, čidlo jsem vložil do provizorní jímky. Regulátor Danfoss nemá možnost nastavení hystereze v desetinách stupňů, takže se teplotu v přijatelných mezích udržet nepodařilo. Regulátor jsem nastavil na max. výkon a čidlo zase nechal v prostoru a doplnil jsem sestavu o regulátor s možností nastavení desetiny stupně. Výsledek výtečný.

Největší úprava spočívala v doplnění o spodní vypouštění s ventilem. Bylo nutno vyvrtat na špatně přístupném místě otvor pro našroubování niple na závit výpusti i vlastní výpust. Tato nerezová sestava byla největší externí investicí do úpravy cca 800CZK.

Ostrý test proběhl samozřejmě na ležáku, při okolní teplotě okolo 20°C.

Po zchlazení na teplotu vody z řadu +1°C deskovým výměníkem, jsem do mladiny vložil dochlazovací smyčku napojenou vanu s ledovou vodou poháněnou malým čerpadlem. Dochlazeno na 7°C za 30 minut. Při použití dochlazovací smyčky s větší předávací plochou by to šlo ještě rychleji asi doplním o jednu sekci.

Po vypuštění zbývající vody sanitaci byla vychlazená mladina přečerpána do předchlazené vany. Ležák byl pěkně dokvašen na hodnotu 4°P a dán k ležení. Po citlivém stočení, budvarské kvasnice ukázaly pěknou „soudržnost“.

Velikost této vany je optimální pro 45l várky. Já jsem na spodní hranici tj. 30L, nebotˇ chladící smyčka dosahuje pouze do 1/2 výšky vany.

Buďte první, komu se toto líbí.
 

Komentáře

Zatím bez komentáře.

  • Přidat komentář
     
    Váš gravatar