iSpindel – elektronický hustoměr

Každý pivní domavarník má alespoň jeden z několika existujících nástrojů na měření stupňovitosti mladiny. Já jsem napřed používal hustoměr s odměrným válcem, následoval refraktometr, který si vystačí s kapkou roztoku a rychlostí odměření předchozí předčí. Toto je zvlášť markantní při fermentaci, kdy sledujeme průběh prokvašení mladého piva a odebíráme vzorky z kvasné nádoby s rizikem zavlečení infekce. Před časem se objevil na německém fóru Hobbybrauer DIY přístroj, který je vložen do kvasící mladiny a podle jeho náklonu, který se mění s hustotou se určuje stupeň prokvašení. Autor nazval tuto pomůcku iSpindel.

Dlouhou dobu jsem diskuze na fóru Hobbybrauer sledoval, ale k vlastní realizaci jsem se neodhodlal. Ten správný impuls mi uštědřilo třetí číslo časopisu Pivař, kde se se zkušenostmi ze stavby podělil autor Pivařky Petr Novotný.  Jako slaboelektroproudaři se mi nelíbila neučesanost konstrukce.  Proto jsem si plošný spoj chtěl navrhnout a vyrobit  sám a zavzpomínat tak na časy pře 25 lety, kdy jsem je dělal skoro na běžícím pásu pomocí důlčíku, trubičkového pera, inkoustu na kreslení na folie a chloridu železitého. Ale nakonec pohodlnost zvítězila a desku jsem zakoupil z nabídky na Facebooku. Součástky jsem nakoupil přes Aliexpres, nejdéle přišla baterie 18650, skoro za celé dva měsíce.

Před stavbou jsem si ještě překreslil schema zapojení, které více odpovídá elektrotechnickým zvyklostem. K desce plošných spojů jsem nedostal osazovací schema, tak jsem pomocí ohmetru desku plošných spojů proměřil a osazovací schema včetně trojvrstvých propojovacích spojů nakreslil. Jako balastní zátěž jsem zkoušel vyvažovací tělíska na autokola, ale 10 a 5 g byla lehká, pro dosažení optimálního úhlu při vložení do vody, tak jsem nakonec použil dotahovací matici na disk autokola, která tvarem pěkně zapadla do PET preformy, lepil jsem ji chemoprenem.

Pro zobrazení jsem testoval Monitorbeer.com, ale je to placený server, což se pro pár vaření za rok nevyplatí. Teď mám nakonfigurovaný Ubidots.com, který mi docela vyhovuje. Ještě chci vyzkoušet spolupráci iSpindelu s CraftBeerPi.

Pro názornost je zde několik fotografií:

Schema zapojení iSpindelu

 

Osazovací schema a plošný trojvrstvý plošný spoj

 

 

      Plošný spoj před a po osazení

 

Pohled po osazení ze strany konektorů

 

      Deska po vložení do preformy

 

                                             Balastní zátěž

 

Kalibrační hodnoty

 

Kalibrační křivka

 

Zobrazení teploty a hustoty na www Ubidots

 

Pro případné zájemce, kteří by se chtěli dozvědět více, uvádím tyto prameny:

http://www.ispindel.de/

Pivař č.3

Hobbybrauer.de

a další….

Buďte první, komu se toto líbí.

 

Komentáře: 3

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  petr

  Dobrý den,
  můžete mi prosím poslat odkaz na prodejce desky plošných spojů. Po přečtení článku v Pivaři jsem si všechny potřebné součástky objednal, ale lepší, než sendvič z několika tišťáků a tisku 3d formy bych raději toto. Díky moc, Petr

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Adresu jsem zahodil s obálkou. Ale zkus najít uživatele Vladan Mickerts na Facebooku ve skupně „Domácí pivo“, ten je nabízel. Po zadání vyhledávání ve Facebooku zadej iSpindel, projdi příspěvky a tam to najdeš, má tam desky které nabízel i vyfocené.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  petr

  Díky, napsal jsem mu, tak uvidíme…

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar