Kvasinky potřebují O2

Při propagaci kvasinek z vlastní kvasinkobanky je dobré kvasinkám předložit dostatek kyslíku, neboť kyslík je jedním z předpokladů pro dosažení optimálních výsledků při jejich množení. Možností je několik, já jsem si metodou „homemade“ pořídil magnetickou míchací mašinku.

p1080289

 

Základ tvoří větráček čili ventilátor ze starého zdroje z PC. Starý PC poskytl z diskové jednotky i permanentní super magnet, který byl přilepen, snažmo se vyváženě, na oběžné kolo ventilátoru. Tato sestava byla přišroubována do víka krabice od zavináčů.

p1080294

 

Distanci magnetu od víka je nutno provizorně vyzkoušet, neboť  při malé vzdálenosti je magnetická síla vůči magnetickému míchadélku veliká a to se z důvodu velkého třecího odporu odmítá otáčet a zastaví ventilátor, v druhém případě při velké vzdálenosti magnetická síla je již malá a míchadélko neutáhne, ventilátor se rozběhne na volnoběžné otáčky.

p1080286

 

Přes přístrojové zdířky je sestava napájena stejnosměrným proudem o napětí 12V, nejlépe z regulovaného zdroje, pro možnost nastavení optimálních otáček. Při propagaci vytvořený vír nemusí být hluboký, podstatné je nepřetržité okysličování. Pro montáž jsou vhodné starší typy PC – mají větší ventilátorky i větší pevné disky s většími magnety.

p1080293

 

Magnetické míchadélko lze zakoupit v laboratorních potřebách. Mašinka byla úspěšně  vyzkoušena při pokusu o rozmnožení Bernardských kvasinek.

 

6 lidem se článek líbí.

 

Klíčová slova:

Komentáře: 6

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  Petr

  Ahoj, z jakého materiálu máš prosímtě michadélko?

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Mám něco podobného, materiál je teflon.

  http://www.thermofisher.cz/produkty/michadelko-hladke-30x6mm

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Tomáš Fiala

  Dobrý den,

  skvělí nápad na míchačku. Vše jsem sestrojil dle návodu, jen výsledný efekt = nula! 🙁 Míchačka nemíchá… Zkoušel jsem měnit vzdálenost magnetu a míchadélka a pořád nic – míchadélko se spíš třepetá ze strany na stranu, ale po rotaci ani náznak. Problém bych viděl v magnetické polaritě obou těles. Na větráčku mám neodymový magnet 30x10x5mm a míchadélko je skleněné 5x40mm (viz. http://www.verkon.cz/michadla/). Ještě mne napadá, jestli by neměli být magnet a míchadélko stejně dlouhé, ale nemyslím si, že by to při síle neodymu (9kg) mělo větší vliv. Co si o tom myslíte, dokážete mi poradit, kde je „zakopaný pes“?

  Předem velmi děkuji za jakoukoli odpověď…

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Jestli není magnet příliš silný, zkusil bych ještě větší vzdálenost….Taky bych vyzkoušel rotovat s větráčkem jenom pomalu rukou a zkoušet vzdálenost, stačí na podložce bez kapaliny….Jinak nevím.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Tomáš Fiala

  Děkuji za odpověď…

  Problém jsem vyřešil. Bylo to polaritou magnetu, stačilo ho upevnit otočený o 90°.
  Jen ještě poznámka pro další kutily: po odstranění problému s magnetem nastal jiný – mám ventilátorek z počítače, který má 12V a 0,25A. Tyto parametry nejsou dostačující! Míchadélko ve zkušebním vzorku o objemu cca 3dl vody se sice točilo a vytvářelo mírný vír, ale ventilátorek začal „smrdět“. Delší provoz by jistě nepřežil! Takže si pořiďte určitě něco silnějšího, ideálně na 220V.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Silnější motorek je jistě lepší, ale nesmí být zase rozměrově moc velký….Větší větrák, silnější motor. Když je silný magnet, tak je velké tření a je třeba větší výkon. Já hledal kompromis pro vzdálenost magnetu od míchadélka.

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar