Válcový mačkač s pohonem

Standardní válcový mačkač lze pořídit od mnoha výrobců i prodejců takřka v jednotném provedení.

Jedná se o dvouválcový přístroj s pohonem na lidské sádlo prostřednictví kliky. Násypka pojme cca 3kg sladu. Před použitím je ho nutno doplnit o nádobu pro namačkaný slad a pevně zafixovat pro pohodlné točení klikou.

Po testovacím klikovém mačkání, jsem se rozhodl, pro doplnění o elektrický pohon. Otestoval jsem pohon vrtačkou, připadlo mi to nepohodlné celou dobu vrtačku držet a otáčky se mi zdály příliš vysoké. Po svolávací akci na výměnu stěračového motorku u mého automobilu, jsem starý obdržel zpět. Bylo rozhodnuto, ale nebyl jsem si příliš jist, zda tento motorek mačkač při plném zatížení utáhne. Avšak test s pšenicí dopadl výborně, takže jsem ve vývoji pokračoval. Musel jsem však použít pro napájení tvrdý 12V zdroj, motor bral ve špičkách až 6A.

 

Pro vymezení osových vůlí jsem mezi motor a mačkač zařadil pružnou spojku s redukcemi na osy motoru a mačkače.

 

Všechny komponenty našrouboval na desku. Deska je osazena vymezovacími kolíky ze šroubů pro zafixování na sběrný  PE box z Bauhausu. Tamtéž jsem zakoupil upevňovací úhelník pro motor. Objem boxu je dostačující na šrot pro jednu 30l várku. Zdroj 12V používám upravený z počítače. Lze jej zatížit proudem až 16A.

Pro lepší roztočení pasivního válce jsem na něj nasadil gumové kroužky slepené ze zavařovacích gumiček.

Takto upravený mačkač je schopen namačkat 6kg sladu za cca 15 minut. Oproti mlýnku na kávu je to pomalejší, kde 1kg sladu byl namlet za 1 minutu, ale pluchy jsou z mačkače takřka neporušeny.

 

 

Buďte první, komu se toto líbí.

 

Komentáře: 4

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  Tomáš Navrátil

  Ahoj,
  prosím tě jak máš řešenou tu pružnou spojku?

  Díky

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Pružná spojka je zakoupená na Ali, na mezikusu směrem k motorku je závit.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  A závit jsem nechal vytočit i na hřídeli mačkače.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  CZK 112.01  30%OFF | High quality 1PCS D30L35 10*14mm 5/6/6.35/ 8/9.5/10/12/12.7/14/15/16mm Flexible Plum Shaft Coupling CNC Stepper Motor Coupler
  https://s.click.aliexpress.com/e/cixVzWko

  Tady je ta spojka o průměru uvnitř 10mm

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar