Zvýšení chladícího výkonu chladničky pomocí mrazáku při společném kompresoru.

Lednice typu Minsk, kterou používám již mnoho let jako spilku s teplotami 6-12°C, která měla chladící prostor společný s mrazákem jenom oddělený deskou a jednoduchými dvířky, dosluhuje. Rodina mi darovala modernější kombinovanou lednici s odděleným mrazákem, ale taky pouze s jedním kompresorem. Při testu jsem dosáhl nejnižší teploty v lednici +1°C. Pro zvýšení chladícího výkonu pomocí namraženého vzduchu z mrazničky jsem zvolil razantnější postup při této úpravě. Nejjednodušší by bylo vyvrtat patřičně velké otvory do dna mrazničky, která je v mém případě umístěna nad lednicí. Mrazivý vzduch by mohl samovolně proudit do spodního chladícího dílu. Ale dno mrazničky je skoro celé pokryto výparníkem, takže toto řečení nepřichází v úvahu.

Další možná varianta je nechat nuceně proudit vzduch pomocí ventilátoru z mrazničky do lednice a vratným potrubím zpět. Toto jsem realizoval vyvrtáním čtyř otvorů o průměru 32mm do boku, dva do lednice a dva do mrazničky. Propoje jsou ze čtyřech kolen a PP potrubí o průměru 32mm pro odpadní vody a 12V ventilátoru o průměru 50mm z PC. Proti kondenzaci jsem na potrubí navlékl mirelonovou izolaci, kterou jsem k lednici přilepil montážní pěnou.

Po dokončení úprav se při testu zvýšení chladícího výkonu pro lednici razantně projevilo. Dosáhl jsem zde teploty -12°C. To umožní podstatně kratší dobu běhu kompresoru a tím hlavně úsporu el. energie.

Tuto úpravu lze samozřejmě použít i na přístroje s opačnou konfigurací, mrazák dole, lednice nahoře.

Buďte první, komu se toto líbí.
 

Komentáře: 2

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  Pavel Joch

  Dobrý den
  Mám kombinovanou lednici ZANUSSI hore lednice, dole mrazák. Jeden kompresor, jeden termostat.
  Lze vykonat úpravu aby fungoval pouze mrazák ?

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Toto nelze provést, protože chladící trubky pro lednici by bylo nutno mechanicky přerušit.

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar