Magnetická míchačka

Pro získání optimálního množství kvasinek, a to jak při přípravě startéru ze sušených, tak pro přípravu zákvasného množství z uložených kmenů v kvasnicové bance, je optimální použít při propagaci nějaké zařízení pro jejich dostatečné provzdušňování. Optimálním dostupným zařízením pro domácího sládka, se jeví k použití tzv. magnetická míchačka.

Míchačku lze dneska relativně jednoduše pořídit na různých online shopech, nebo si ji postavit.

Pro relativní jednoduchost – motor, magnety, zdroj el. napětí, obal – jsem si ji již před lety postavil. Na světě byla rychle, obal jsem udělal z kulaté PE pixly na zavináče. Ale pixla byla dost křehká a nestabilní.

Další varianta byla dřevěná luxusní krabice na čaje. Ukázalo se však, že luxusně pouze vypadala, ale stabilitu pro 5ti litrový startér neudržela.

Doufám, že konstrukce, kterou jsem teď zvolil stabilní bude. Při pátrání po vhodných komponentech a materiálech jsem narazil v domácím archivu na dvě zásadní věci.

 1. keramická dlaždice rozměru 20 x 20cm
 2. nerezový plech 2mm , taktéž rozměru cca20 x 20cm

Materiály jsou to dostatečně masivní a v případě keramické dlaždice i relativně dobře opracovatelné. Jako pohon byl opět zvolen větráček z PC zdroje. Spojení horní nerezové desky a spodní keramické dlaždice obstaraly 4 ks šroubů M5, na kterých je upevněn i motor s možností regulace výšky , tak, aby bylo dosaženo optimálního magnetického přítahu na rotační včelku v nádobě. Důkladné rozměření a přesné vyvrtání otvorů, včetně závitů do nerezové desky, je základem úspěchu při sestavování. Magnet jsem použil ze starého paměťového disku, je potřeba se také věnovat jeho vyvážení na motoru, než se přilepí napevno. Celá sestava je doplněna o vypínač a zdířky pro připojení zdroje. Jinak jsem nechal konstrukci tzv. vzdušnou, boky jsem ničím neuzavíral.

Nastavení vzdálenosti magnetu a včelky jsem provedl pro napájení 9V zdrojem, tak aby při startu včelka neodlétla, ale byla dostatečně vzdálená, aby se byla schopna otáčet. Při příliš malé vzdálenosti, ji magnet ke dnu nádoby přitáhne tak, že třecí síla zastaví i motor. Při optimální vzdálenosti lze provzdušňovat až 5l startéru. Nic nebrání tomu, dodatečně připojit PWM regulaci pro změnu otáček při propagování menšího množství kvasinek.

Dodatek:

Po zakoupení PWM regulátoru a jeho připojení ke stávajícímu PC ventilátoru, který jsem vybral kvůli nejvyššímu odebíranému proudu z dosažitelných ventilátorů, ventilátor s PWM regulací nepracoval. Proto jsem jej nahradil motorem z rozebrané tiskárny. Parametry motoru – 12V, 1A. Takže příkon takřka trojnásobný oproti ventilátoru z PC.

nový motor – 12V, 1A

pohled zespodu, bez keramické základny
provizorní test

Buďte první, komu se toto líbí.
 

Komentáře: 4

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  Robert

  Jak máte zapojený ten motor? nějak se nemůžu dopátrat čím uchytit na hřídelku magnet.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Motorek je zapojený na zdroj =9V. Na hřídelce je přilepený hliníkový disk, na který jsou přilepeny magnety.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Pavel

  Zdravím, chci se zeptat, co používáte jako míchátko?

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Takzvanou včelku cca 40 mm dlouhou.

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar