Řízení varny – ESP 8266

Pro řízení varny jsem již postavil a použil několik elektronických systémů a softwarů, např. Brauanlage, BrewControl4Kreuzer, Ardbir i Raspberry Pi3 & Craftbeerpi. Každý systém šlo nakonec použít, ale vždy pro mou potřebu vyžadoval nějaké úpravy. Nedopadlo to ani s nadějnou Malinou a Craftbeerpi. Autor se tvářil a prezentoval stálý vývoj, ale asi převážily komerční zájmy a vývoj přestal publikovat.

Delší dobu jsem nic nepostavil, tak, když jsem dostal možnost vyzkoušet objevivší se systém řízení varny od „Jarda Mk“, autora oblíbeného okenního softwaru „My brew“ pro návrh, archivaci i sdílení receptů, zkusil jsem jej realizovat. Dalším důvodem je fakt, že začínám jít proti současnému trendu, kdy u většiny domácích sládků dochází ke zvětšování objemů varen, ale já, vzhledem k postupujícímu věku, půjdu směrem opačným a toto řízení bude pro univerzální elektrický zavařovací hrnec o max. objemu 28 litrů optimální.

Řízení je postaveno na obvodu ESP 8266. Tento obvod obsahuje WiFi a je řízen z programu na PC. Zadávají se jednotlivé rmutovací kroky, teplota a délka prodlevy, lze zadat několik korekcí i kontinuální ohřev. Průběh vaření lze graficky znázornit. Jednotlivé recepty lze ukládat a i během vaření modifikovat.

program VARNA
schéma originální
první úprava schématu
finální schéma

Výkonový prvek lze použít relé nebo SSR prvek. já jsem použil SSR spínání a z důvodu lepšího oddělení výkonové části jsem zařadil mezi ESP obvod a SSR spínač ještě MOSFET s optickým oddělením. Je trochu předimenzovaný, ale byl doma v archivu.

optické oddělení

Řízení je postaveno a propojeno na univerzální destičce a vše vloženo do univerzální ABS krabice.

univerzální deska ESP 8266 – propojení
univerzální deska
univerzální deska
univerzální deska
zkušební test
rozmístění a propojení v krabici
hotový regulátor

DODATEK

Autor zapojení a homebrewářských výpočtů JardaMk svůj výpočtový program MyBrew doplnil o funkci Řízení ohřevu. Jde o rozšířenou variantu výše popsanou. Nalézt lze na https://mybrew.wz.cz/

Buďte první, komu se toto líbí.
 

Komentáře: 9

Přidat odpověď »

 
 • Profilový obrázek
  Zdeněk Straka

  Ahoj tak tohle je konečně rušení, které si zaslouží realizaci i v mém pivovarku :). Máš prosím někde odkazy na software a pod.? Jinak klobouk dolů již dlouhou dobu jsi mým vzorem a inspiraci. Děkuji za každou informací.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Ahoj, pokud sleduješ skupinu Vařīm pivo- homebrewing, tak základní zapojení pochází od “Jarda Mk”.V nejbližší době uvede rozšířené řešení jako součást programu My brew. Takže sleduj skupinu, a Jardu. Zapojení už uveřejnil.

   
   
   
 • Francek
  Francek
   
 • Profilový obrázek
  Radek

  Ahoj, toto je opravdu velmi zajímavé. Určitě budu sledovat a těšit se na další vývoj … Já si stavím naopak větší varnu 300L, rád bych toto řešení použil. Mám na to 40A/400V a zvažuji zda přímý ohřev tištěnými tělesy přes 10mm AL desku nebo trubková tělesa a duplikátor. Dá se 24kW ještě spínat vcelku nebo už to bude vyžadovat víc okruhů? Zvažuju zda použít pro silovou část SSR nebo klasický stykač …

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Pouvažuj o použití topných desek na starší typy žehliček, tištěná tělesa se mi zdají dost cimprlich. 24 kW určitě na tři okruhy. Při použití dobrého chlazení bych doporučil SSR. Při jemnější regulaci by ti asi vadilo časté cvakání stykače. Není to jako u bojleru, kdy stykač sepne a je sepnutý po celou dobu ohřevu vody.

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Radek

  Zdravím, jak se řešení regulace ve spojení s myBrew osvědčilo a je to použitelné i pro varnu 300L s el ohřevem s tělesy ve vodní lázni duplikátoru? Nebo jít jinou cestou? děkuji

   
   
   
 • Profilový obrázek
  Radek

  A ještě doplňující dotaz – jak funguje ta regulace 3 okruhů v myBrew, pokud výkon bude dělen do okruhů (třeba 12+6+6kW)… Odepínají se postupně, nebo, pokud jsou zvoleny, řídí program pulzně celý výkon? Pro účel poruchy, můžu dát na výstup DC k ovládání SSR paralelně vypínače, abych „manuálně“ dovařil…? děkuju

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Asi by to chtělo již nějaké profi řešení, např. PLC. S vodní lázní to bude mít zpoždění v ohřevu i při chladnutí, navíc pro chmelovarar to bude muset být pod tlakem pro dosažení 100 st. C.

   
   
   
 • Francek
  Francek

  Mám dojem, že program používá pro rmutování řízení jednoho tělesa, pro chmelovar připne natvrdo ještě těleso druhé. Zpaměti to úplně přesně nevím, řízení ohřevu zatím nepužívám. Bližší popis byl u programu Mybrew.

   
   
   
 • Přidat komentář
   
  Váš gravatar